Organizacja jakiegokolwiek wyjazdu wymaga pamiętania o naprawdę wielu aspektach. Najlepiej jest jednak spisywać wszystko to, co może okazać się niezbędne na kartce i rozpocząć realizację zadań od tych rzeczy, które są najbardziej istotne.
Planowanie wycieczki
Wycieczka szkolna to jeszcze większa odpowiedzialność, ponieważ nie podróżuje się samemu, tylko trzeba wziąć pod opiekę sporą grupę dzieci. Zapewnienie im bezpieczeństwa to podstawa, jednak niejedyny element, o którym należy pamiętać. Nim dojdzie do wyjazdu, trzeba zorganizować jej plan, który zostanie najpierw przedstawiony władzom szkoły, a następnie rodzicom, którzy będą mogli zadecydować, czy chcą, aby jego dziecko uczestniczyło w wycieczce, jaka jest organizowana. Co powinno być zawarte w takim planie? Przede wszystkim, jeśli ma to być wycieczka, w której mają brać udział uczniowie, powinien zostać jasno określony cel wyjazdu. Czy będzie to wyjazd poznawczy, odkrywczy czy na przykład wypoczynkowy. Dodatkowo nie można zapominać o harmonogramie – musi być w nim zawarte to co, będą uczniowie robić przez cały okres wyjazdu. Oczywiste jest, że wszelkie atrakcje powinny być dostosowane do wieku i umiejętności uczestników. Osoba, która będzie przewodnikiem, musi posiadać niezbędne przeszkolenie, które pozwoli mu profesjonalnie i odpowiedzialnie zająć się grupą.
Data i miejsce – to jedno z podstawowych danych, jakie powinni uzyskać rodzice. Wyjazd nie może kolidować z żadnymi ważnymi egzaminami, na których powinni być uczniowie. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, dlatego ubezpieczenie dzieci jest konieczne i nie można bez tego wybrać się poza teren szkoły. Wycieczki szkolne wiążą się z pisemną zgodą rodziców lub opiekunów – jest to niezbędne, aby móc zabrać ucznia na wycieczkę. Ilość opiekunów jest kluczowa
, nie ma prawa zaistnieć sytuacja, gdzie jest na przykład 100 uczniów i tylko jedna osoba, która się całą tą grupą zajmuje. Regulamin wycieczki powinien być przedstawiony uczestnikom wcześniej – muszą się z nim zapoznać i przede wszystkim zaakceptować. Dlatego najlepiej jakby każdy uczeń, który ma zamiar wziąć udział w wyjeździe, podpisał się pod regulaminem. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy musi znać swoje prawa, obowiązki i zakazy – wtedy o wiele łatwiej jest współpracować.
Zaplanowanie wycieczki dla uczniów zawsze jest stresujące i nie ma znaczenia, w jakim są wieku – bierze się odpowiedzialność za czyjeś życie
, więc wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Kontakt do nauczyciela, który będzie miał pod opieką uczniów, powinien otrzymać każdy rodzic. Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i spokoju rodzicom – możliwość kontaktu z opiekunem pozwala im być spokojniejszym.